Táplálkozási tévhitek, amit biztosan elkövetsz! Persze, ez nem a te hibád, hanem a rengeteg újságcikké, téves, tudományos hátteret nélkülöző információé… Nézzük is a listát, mit NE tegyél a fogyásért. A végén pedig az is kiderül, mit érdemes.
Nincsenek fogyasztó élelmiszerek
Árgus szemekkel nézed, mi a light, és imádod azokat a cikkeket, amelyek valamilyen extra diétás ételt mutatnak be? Rossz hírünk van: ezek az ételek nem hizlalnak kevésbé, és nem is léteznek konkrétan fogyasztó élelmiszerek. Nincs olyan, hogy zsírégető turmix, és olyan sem, negatív kalóriás étel. Ez jól hangzik, viszont önmagában nem lesz elég ahhoz, hogy lefogyj.
Az alábbiak pedig konkrétan károsak: édesítőszeres „diétás” termékek, italok
Az étrend halála: „este 6 után nem eszem”
Nem kell nehéz, nagy vacsorát rendezned, de éhesen lefeküdni sem. Hogy mikortól nem érdemes enni, nem konkrét órához köthető, hanem az alvás kezdetéhez: 1,5-2 órával korábban egyél utoljára. Tehát, ha 10 körül alszol, egy vacsora 8-kor még rendben van. Nem egészséges, és az alvásminőséget is rontja, ha korgó gyomorral bújsz ágyyba, szóval ezt semmiképp se tedd.
Bőséges reggeli – az étrend alapja lenne?
A királyi reggeli és a koldusvacsora nagyon beivódott a köztudatba, de ideje ezzel a tévhittel is leszámolni. Nem mindenki működik ugyanis azonosan, van, akinek egyszerűen nem megy a bőséges reggeli, míg este szívesebben eszik tartalmasabbat. A kulcs sosem a szigorú szabályokban keresendő, hanem magában a felépített, testre szabott étrendben. Ha olyan táplálkozási rutint követsz, ami célzottan neked készült, hatékonyabban fogysz majd le. Ráadásul kőkemény szabályok helyett tartható lépések mentén.
Elég a mennyiségeket csökkenteni, de lehet ugyanazt enni – ez sem igaz
Nos, a kalóriadeficit miatt ekkor valóban történik fogyás, de ha továbbra is hizlaló, egészségtelen, nem tiszta, feldolgozott ételeket fogyasztasz, akkor emellett minőségi éhezés is bekövetkezik majd. Azaz, nem jut elég tápanyaghoz a szervezeted, hiányok léphetnek fel, amelyek már rövid idő alatt is kellemetlen egészségügyi tüneteket mutathatnak.
Az étkezésre odafigyelsz, de a folyadékra nem: miért ne tedd?
A 2-2,5 liter víz naponta alap, de csak akkor számít – és akkor egészséges – ha ezt tényleg vízből, esetleg kisebb részt nem ízesített gyógy- vagy gyümölcsteából fedezed. A cukros, pláne szénsavas löttyök ugyanúgy hizlalnak, mintha megennéd a kalóriákat. Nem, nem jársz jobban az édesítős változatokkal sem: hízni lehet, hogy nem hízol tőlük majd, de fogyásnak és a narancsbőrnek a bennük található rengeteg mesterséges anyag biztosan nem tesz jót.

Miért kerüld a divatos diétákat?
A trendi diétákkal három baj van: általában nem áll mögöttük túl sok tudományos alap, másrészt nem személyre szabottak, harmadrészt teljes étrend helyett mindössze 1-2 napi példát kapsz hozzájuk, így nehéz lesz változatosan étkezni. Ezzel pedig nem indulsz jó esélyekkel a fogyásért.
Itt külön kitérnénk a villámdiétákra is: a „3 nap alatt mínusz 2 kiló” típusú, egyhangú – pl. túró-, káposztaleves-, almadiéták – rövidtávon tényleg leszednek pár kilót rólad, de azt nem a zsírodból teszik. Főleg vizet veszítesz ezekkel a diétákkal, azonban az vissza is jön majd szinte azonnal. Kerüld ezeket, inkább a teljes életmódváltás mellett tedd le a voksod!
Az egészséges és tartható étrend kulcs
- A szervezetednek megfelelő minőségű és mennyiségű ételeket fogyaszd, vedd figyelembe a tested kalóriaigényét – mind a minimum, mind a fogyáshoz megfelelő maximum érték tekintetében.
- Vedd figyelembe a bevitt makrotápanyag-mennyiséget, azaz a szénhidrát, fehérje, zsír arányokat. Itt is a szervezeted működése az irányadó.
- Ebből könnyedén következtethetsz arra, hogy személyre szabott érenddel többre mész, mint bármi mással!
Számold ki, neked milyen kalóriabevitel az ideális ahhoz, hogy elérd az álomalakot! A makrotápanyag-mennyiségre és az ideális étrendre is választ kapsz, ha kitöltöd a tesztünket IDE kattintva! Legyél fittebb, karcsúbb, elégedettebb és boldogabb az új étrendedtől!