A Franciaországból elinduló, Dr. Pierre Dukan nevéhez kötődő Dukan diéta tengeren innen mindenképp, de azon túl is igen népszerű. Pár évvel ezelőtt a legkedveltebb diétatípus volt, és még most is sokan esküsznek rá. Például Jennifer Lopez, Nicole Kidman, Pippa Middleton is
De mi is az a Dukan diéta?
Sokan gondolják úgy, hogy egy újragondolt Atkins-diéta, hiszen itt is a fehérjék javasoltak inkább, míg a szénhidrátok kerülendők. Pontos felépítését tekintve, egy 4 szakaszból álló fogyókúrás étrend.
- szakasz: ebben 2-3 napon át kizárólag alacsony zsírtartalmú fehérjéket szabad fogyasztani, azaz szárnyasokat, tojásfehérjét, halakat és tengeri herkentyűket, jó minőségű sonkákat, és extra light tejtermékeket. Ebben a szakaszban érezhető és látványos fogyásra lehet számítani.
- szakasz: körülbelül egy héten át a zsírszegény, ám fehérjében gazdag fogások mellé bekerülhetnek a párolt, grillezett vagy nyers zöldségek, saláták, magvak is. A fogyás következő üteme is lezárul.
- szakasz: az eddig is említettek mellé napi egy gyümölcs, napi két szelet teljes kiőrlésű kenyér, heti két alkalommal tésztaétel is bekerülhet az étrendbe. A leadott kilóknak megfelelő ideig tart ez a szakasz, minden kiló 8 napot jelent. Azaz, ha 3 kilót adott le valaki, akkor 24, ha 5-öt, akkor 40, ha 10-et, akkor 80 napig kell így étkeznie.
- szakasz: vissza lehet térni a megszokott étrendhez, heti egy fehérjenap beiktatásával. A csel egyébként – állítólag – itt van: 1-2-3 hónap után már beáll egy új életmód, rutinná válik ez az étkezés.

A Dukan diéta veszélye
Ahogy minden gyors fogyást ígérő diéta és divatdiéta, úgy a Dukan is hordozza a feladás veszélyét, hogy tarthatatlanak lesznek a túl szigorú szakaszok. Ráadásul, ezekben az időszakokban a túl alacsony kalória- és tápanyagbevitel miatt, felborulhat az anyagcsereműködés is. Hosszú távon, ha valaki sok ilyen gyors diétával próbálkozik, a folyamatos anyagcsere-lassítás miatt hormonális zavarokat is előidézhet, az agyalapi mirigyre, a pajzsmirigyre és a mellékvesére is kedvezőtlen hatással lehetnek az ilyen időszakok.
Emellett, mint minden gyors fogyás után, a szervezet „vészhelyzet” üzemmódba kapcsol. Mivel a diétát és a betegséget nem képes megkülönböztetni, elkezd raktározni, hogy védje magát. Amint valaki elkezd ismét „rendesen” – vagy a megszokott módon – enni, sokszorosával rakódnak vissza rá a pluszkilók.
A megoldás nem az ilyen diétákban, hanem az egészséges, személyre szabott étrendben keresendő. Ebben segítünk mi!
Töltsd ki tesztünket, amiből megtudhatod, hogyan étkezz, mennyit egyél, és mit fogyassz a sikeres és hosszú távú súlyvesztés érdekében! Tovább a tesztre!